Naujienos

Vilniaus kalėjime paminėta Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

2023-09-12

Rugsėjo 10-ą dieną kiekvienais metais pasaulyje minima Savižudybių prevencijos diena. Lietuva pagal savižudybių skaičių vis dar lyderiauja ne tik Europoje, bet ir pasaulyje. Ne paslaptis, kad mūsų visuomenėje tai yra itin opi problema, apie kurią turime kalbėtis. Šios dienos proga rugsėjo 11 d. Lietuvos kalėjimų tarnybos Vilniaus kalėjime organizuoti įvairūs renginiai, siekiant mažinti savižudybes supančias stigmas bei suteikti daugiau žinių ne tik apie savižudybės riziką signalizuojančius ženklus, bet ir padrąsinti įkalinimo bausmę atliekančius asmenis apie tai kalbėti.

Ryte įkalinimo bausmę atliekančių asmenų laukė paskaita, kurią vedė įstaigos psichologės. Džiugu, kad prie renginio prisijungė ir įstaigos darbuotojai, kurie taip pat noriai diskutavo ir dalijosi patirtimi. Paskaitos metu buvo pristatyta, kas yra savižudybės krizė, trumpai apibūdinta situacija Lietuvoje. Taip pat pristatyti įvairūs kalbos, emocijų bei elgesio ženklai, kurie gali išduoti apie žmogaus patiriamą krizę. Paskaitos metu dalyviai diskutavo apie galimą pagalbą žmogui, išgyvenančiam savižudybės krizę bei praktikavosi, kaip jo apie tai paklausti. Akcentuota tai, kad svarbiausia pirmas žingsnis – tiesiai paklausti ar žmogus galvoja apie savižudybę. Kai kurie galvoja, kad paklausus tai gali paskatinti žmogų nusižudyti, tačiau iš tiesų tai tėra mitas. Tiesus ir aiškus klausimas atveria galimybę pokalbiui ir tolesnei pagalbai.

Taip pat vedant užsiėmimą nemažai kalbėta apie gerą psichinę sveikatą ir rūpinimąsi savo psichikos higiena. Iš tiesų neretai apie savo psichikos sveikatą galvojame mažiau nei apie fizinę, o ir pastangų ją išlaikyti gera įdedame mažiau. Paskaitos dalyviams buvo pristatyti patarimai, kaip rūpintis savo vidiniu pasauliu ir palaikyti gyvenimo balansą, diskutuota, kokius metodus jie patys taiko savo kasdienybėje. Paskaitos metu išdalintos atmintinės apie savižudybės ženklus bei praktinės užduotys savarankiškam gyvenimo balanso sekimui. Taip pat kartu su paskaitos dalyviais ir kitais įstaigos darbuotojais sukurtas „Gyvenimo medis“, kuriame kiekvienas įrašė, kodėl džiaugiasi savo gyvenimu.

Vėliau laisvės atėmimo bausmę atliekančių asmenų laukė linksma viktorina apie psichikos sveikatą, kurią paruošė įstaigos užimtumo specialistė. Viktorinos metu tikrintos dalyvių žinios apie psichikos sveikatą ir įvairius jos aspektus, o vėliau aptarti atsakymai. Po pietų įstaigos atvejo vadybininkas jau laukė priklausomybių reabilitacijos centre besigydančių bei poreabilitaciniame būryje esančių asmenų, kur skaitė paskaitą apie savižudybių prevenciją. Dalindamasis savo patirtimi, darbuotojas su dalyviais aptarė savižudybės veiksnius bei sąsajas su priklausomybėmis ir piktnaudžiavimu psichoaktyviomis medžiagomis.

Džiaugiamės, kad tokie renginiai sulaukia daug susidomėjimo ir aktyvaus dalyvavimo. Nepaisant to, kad neįmanoma užkirsti kelio visoms savižudybėms, daugumai jų – tikrai galima. Tikimės jog dalyviai įgytas žinias tinkamai naudos praktikoje ir tai paskatins juos rūpintis tiek savo emocine savijauta, tiek drąsiai paklausti kito žmogaus apie tai kaip jis jaučiasi.

 
 
Informacija atnaujinta 2023 m. rugsėjo 12 d. 15:14