Naujienos

Panevėžio pataisos namuose 2020 rugsėjo 29 d. startuoja socialinio edukacinio meninio projekto „NE|TOBULI. Antras žingsnis“ aktyvios veiklos

2020-09-25

     Panevėžio pataisos namuose startuoja socialinio edukacinio meninio projekto „NE|TOBULI. Antras žingsnis“ aktyvios veiklos.

     Šio projekto tikslas - padėti siekti nuteistųjų socialinės integracijos tikslų naudojant taikomuosius meno metodus. Nuteistieji (jų Lietuvoje yra apie 5500) - stigmatizuojama socialinės atskirties grupė, dėl Covid-19 pandemijos tapusi dar labiau pažeidžiama. 

     Sesijų su atliekančiais bausmę metu bus nagrinėjamos nuteistųjų resocializacijai svarbios temos - atsakomybės prisiėmimo ir ilgalaikių įsipareigojimų svarba, savivertės ugdymas. Socialinių įgūdžių bei savivertės ugdymas padeda koreguoti nuteistojo elgesį, motyvuoja elgtis pozityviai, tinkamai pasirengti gyvenimui visuomenėje, laisvėje.

     Projektas spręs bausmę atliekančių asmenų socialinę reabilitaciją kompleksiniu meninės prieigos būdu, t. y. sujungs nuteistųjų elgesio koregavimą taikomųjų teatro metodų ir performatyvaus dizaino sesijomis, taikant virtualią realybę (VR), kurioje išbandomi nauji elgesio ar veikimo sociume scenarijai. Šios technologijos taikymas resocializacijos procesuose jau vykdomas užsienio įkalinimo įstaigose. Jose tiek taikomieji teatro metodai, tiek VR edukacinės programos vertinamos kaip turinčios pozityvią įtaką nuteistųjų resocializacijai, o jų privalumai lyginami su ilgalaikiais terapiniais metodais. Lietuvoje dar stinga tokių profesionalių meninių visuomeninės inicijuotų projektų, kurie galėtų prisidėti prie egzistuojančių edukacinių programų. 

     „Ne|tobuli. Antras žingsnis.“ - tai 2019 m. sėkmingai įgyvendinto ir LRT „Metų lygybė“ apdovanojimui už lygiateisiškumo ir tolerancijos pavyzdį nominuoto projekto tęsinys. 2019 m. įgyvendintas projektas parodė, kad taikomųjų teatro metodų moduliai pozityviai veikia nuteistųjų požiūrį, tarpusavio santykius ir prasmingai prisideda prie paveikių edukacinių programų bausmių vykdymo įstaigose kūrimo. 

     2020 m. bus sukurtas naujas skaitmenizuotas meninis produktas ir paslauga nuteistųjų edukacijai ir elgesio korekcijai, kuri bus teikiama IT priemonėmis virtualios realybės (VR) forma, o turinį sudarys taikomojo teatro ir performatyvaus dizaino modulis. Ši inovatyvi forma leidžia taikyti dėl Covid-19 pandemijos aktualius fizinius apribojimus, t. y. nuteistiesiems ir menininkams dirbti ne toje pačioje patalpoje.

     Taikomieji teatro metodai - tai patyriminio mokymosi procesas, kurio metu grupė dalyvauja scenarijaus kūrime ir pristatyme, diskutuoja ir nagrinėja jiems aktualias temas ir problemas. Iš teatro praktikos „pasiskolintais“ metodais kuriamos situacijos, kur dalyviai turi įsijausti į kitokio nei jie personažo pasaulį, taip patirdami empatiją, dėl to keičiasi požiūris į nagrinėjamą problematiką bei į save.

 

     Projekto dalyviai ir partneriai: Projektą remia Lietuvos Kultūros Taryba. Projektas įgyvendinamas 2020 metais, aktyvios veiklos tęsiasi rugsėjo-lapkričio mėnesiais. 

     Projekto globėjas - Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus pavaduotojas resocializacijai Gintautas Šarauskas.

      Projektą inicijuoja ir vykdo organizacija Forumo teatras 4Rooms (VšĮ Sumani Vizija). Iniciatorė - Raimonda Agnė Medeišienė, turinti ilgametę patirtį taikomųjų teatro metodų pritaikyme edukacijai ir socialinių problemų sprendimui. Forumo teatro trupė 4Rooms jau trejetą metų aktyviai veikia Lietuvos kultūros lauke, yra sukūrusi ir pristačiusi per 15 originalių Forumo teatro scenarijų Lietuvos švietimo, NVO bei viešojo sektoriaus institucijoms. 

     Projekte dalyvaus teatro ir kino aktoriai - Irena Jankute, Laurynas Graikšas, Valentinas Krulikovskis, Mantas Cegelskas, Vytautas Kontrimas. Dailės užsiėmimams vadovaus tapytoja ir dailės edukologė Eglė Dragūnaitytė. 

     Projekto partneriai - Performatyvaus Dizaino Asociacija - eksperimentinė, edukacinė bendradarbiavimo platforma, kur dizainą, scenos menus bei technologijas sintetina aktyvūs, kultūrinės/socialinės srities dizaino ir kitų sričių praktikai ir teoretikai. 

 

   

 

 
 
Informacija atnaujinta 2020 m. rugsėjo 28 d. 15:50
 

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos