Naujienos

Nuteistasis pamatęs lėlę-raganą, sumeistravo jai namelį

Įkalinimo įstaigose neretai nustebina bausmę atliekančių nuteistųjų išradingumas bei kūrybingumas. Bet štai Alytaus pataisos namuose Meno kūrybos užsiėmimus lankantis Aleksandras išties pademonstravo ypatingus gebėjimus ir kruopštumą. Psichologinės ir socialinės reabilitacijos centro darbuotojams pataisos namuose jis padovanojo daug kantraus darbo pareikalavusį medžio dirbinį.

Aleksandras įteikė dovanų iš smulkių medinių detalių pagamintą miniatiūrinį namelį ant vištos kojelės. Tai pirmas šio nuteistojo kūrybinis darbas. O pagaminti jį sugalvojo todėl, kad prieš dvejus metus Psichologinės ir socialinės reabilitacijos centre ant spintos pamatė lėlę-raganą. Tai ir šovė į galvą mintis – padaryti jai namelį.

„Esu žmogus, manantis, kad gyvenime nėra nieko neįmanoma. Šį namą gaminau maždaug pusantro mėnesio. Manau, kad tokį gaminį iš medžio kaip šis, gali pagaminti kiekvienas, tiesiog reikia turėti vaizdinį mintyse, kantrybės, ištvermės, fantazijos, užsispyrimo, ir pradėjus šį procesą, jį užbaigti. Visas dirbinys gamintas iš idėjos, be išankstinių išmatavimų, eskizų – tiesiog „iš akies ir galvos“. Sunku gaminti tikrai nebuvo, kadangi dariau „iš širdies“. Buvau labai motyvuotas“, - pasakoja Aleksandras.

Maloniausia viso proceso dalis Aleksandrui buvo dovanos įteikimas Psichologinės ir socialinės reabilitacijos centro darbuotojams. Sunkiausia – sudėlioti ir sustatyti viską į vietas lygiai, kadangi visas šis namas yra pagamintas iš atskirų detalių. Pavyzdžiui, kiekviena namelio koja yra pagaminta iš devynių detalių: 4 nagai, 4 pirštai ir pati koja. Vien tik šių dviejų kojų gamyba apėmė maždaug 20 valandų darbo. Kiekvienas namelio rastas šlifuotas rankomis, pirmąjį jų šlifavo dvi valandas. Taip pat daug laiko atėmė ir paieškos, iš ko padaryti namo kaminą bei šluotai šerelius. Šie pagaminti iš sudžiūvusių gėlių kotų.

Visos žolelės šiame dirbinyje yra natūralios, džiovintos, dalis jų – lakuota. Lakavo tam, kad neprarastų spalvos. Bet Aleksandras pastebi, kad su laiku spalva vis tiek kinta, todėl galvoja, kad per ateinančius mėnesius dar teks keisti jo stogo dangą – į samanas, nes jos nepraranda spalvos.

Gamindamas net ir mažą namelį Aleksandras pradėjo suprasti apie medienos dirbinius, netgi mąstyti, kaip statomi tikri namai.

„Esu girdėjęs, kad senus namus žmonės pastatydavo su vienu vinimi, tačiau niekada to neįsivaizdavau. Dabar – suprantu, kaip jį pastatyti, ir žinau, kad tai yra įmanoma, kadangi pats tokiu būdu jį pastačiau, tik kur kas mažesnį“, - sako nuteistasis.

Aleksandras pataisos namuose sulaukė daug palaikymo ir pagyrų. Įkvėptas sėkmės ir aplinkinių, jis nori daryti jau kitokius dirbinius, planuoja kurti akmens monstrą.

 

Informacija atnaujinta 2022 m. rugsėjo 20 d. 12:25

Alternatyvi bausmė

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?