Naujienos

Kalėjimų departamentas: „Nepaisant spaudimo Lukiškių kalėjimo iškeldinimo konkursas juda į priekį“

2014-09-09

Pirmadienį Kalėjimų departamentas gavo dviejų neskelbiamų derybų dėl Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo iškeldinimo dalyvių pasiūlymus.

Siekdamas išspręsti prieš gerą šimtmetį pastatyto Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo perpildymo problemą bei įvertindamas tai, kad Pravieniškėse buvo pradėtas ir nebaigtas statyti kalėjimas, Kalėjimų departamentas 2012 m. birželio mėnesį pradėjo vykdyti partnerystės projektą „Privataus subjekto atranka valdžios ir privataus subjektų partnerystės projekto „Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo iškėlimo iš Vilniaus m. centrinės dalies 1-asis etapas“ įgyvendinimui“.

„Dabartinės sąlygos kai kuriose įkalinimo įstaigose neatitinka teisės aktų reikalavimų. Dėl to valstybės biudžetas patiria nuostolių, nes reikia nuteistiesiems mokėti pinigines kompensacijas. Tokiose įstaigose pavojingiau dirbti ir pareigūnams. Be to, į jas patekę nuteistieji dažnai ne tik nepakeičia savo požiūrio į nusikaltimus, bet dažnai kitų nuteistųjų būna įtraukiami į naujas veikas“, – pabrėžia Kalėjimų departamento direktorius Artūras Norkevičius

Įkalinimo įstaigų modernizacija – neabejotinas būdas spręsti reikalavimus neatitinkančių įstaigų problemas. Vis dėlto, pradėjus vykdyti projektą, kilo iššūkių – vienas konkurso dalyvis, kurio paraiška buvo atmesta, pradėjo intensyvią teisminių ginčų kampaniją prieš Kalėjimų departamentą ir Viešųjų pirkimų tarnybą. Be to, keliamos ir kitos, dirbtinės kliūtys, kurios trukdo įgyvendinti projektą.
Tai, kad šio projekto stabdymas yra žalingas, pabrėžia ir įvairios organizacijos.

„Įkalinimo įstaigų modernizacija Lietuvoje yra būtina. Naujos, europietiškus standartus atitinkančios įkalinimo įstaigos leistų ne tik padidinti visuomenės saugumą, bet ir pagerinti resocializacijos galimybes, taptų pozityvių pokyčių vieta. Manau, kad šios iniciatyvos trukdžiai toliau paliktų Lietuvą atsilikusių valstybių gretose, o įkalinimo įstaigos toliau būtų nusikaltėlių mokyklomis“, – sako Jonas Stašinskas, Lietuvos kalinių globos draugijos pirmininkas.

Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos vadovas Tomas Vaitkunskas pabrėžia, kad bandymai kelti kliūtis šiam projektui yra nepriimtini.

„Mums svarbiausia – pareigūnų saugumas. Stringantis projektas reikštų, kad pareigūnai ir toliau turės dirbti pavojingesnėmis sąlygomis. Tai visiškai nepriimtina, nes visuomenei ir valstybei labai svarbų darbą dirbantys žmonės turi turėti kiek įmanoma saugesnes, europietiškas darbo sąlygas“, – teigia profesinių sąjungų atstovas T. Vaitkunskas.

Primename, kad Kalėjimų departamente prie Teisingumo ministerijos sudaryta Viešojo pirkimo komisija atmetė konkurso dalyvio – AB „City Service“ ir UAB „Realco statyba“, veikiančio pagal jungtinės veiklos sutartį, pasiūlymą, nes pasiūlyme pateiktas finansinis modelis neatitiko pirkimo sąlygose nustatytų reikalavimų.

AB „City Service“ kartu su jungtinės veiklos partneriu UAB „Realco statyba“ apskundus Viešojo pirkimo komisijos sprendimą Viešųjų pirkimų tarnybai, ji atliko pirkimo vertinimą ir nustatė, kad šis konkurso dalyvis neatitinka ir konkurencinio dialogo pirkimo dokumentuose nustatytų minimalių kvalifikacinių reikalavimų. Viešojo pirkimo komisija nusprendė atmesti AB „City Service“ ir UAB „Realco statyba“, veikiančių pagal jungtinės veiklos sutartį, paraišką, nes šis dalyvis neatitinka pirkimo dokumentuose nustatytų minimalių kvalifikacijos reikalavimų ir perkančiosios organizacijos prašymu nepatikslino pateiktų netikslių ar neišsamių duomenų apie savo kvalifikaciją.

AB „City Service“ kartu su jungtinės veiklos partneriu UAB „Realco statyba“ skundė šiuos sprendimus Viešųjų pirkimų tarnybai, Teisingumo ministerijai, Vyriausybei, Valstybės kontrolei, Specialiųjų tyrimų tarnybai, tačiau visi šie skundai buvo pripažinti nepagrįstais.

Šiuo metu nėra nė vieno teismo sprendimo, kuris patvirtintų AB „City Service“ ir UAB „Realco statyba“ teiginius dėl Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos neva neteisėtų veiksmų ir sprendimų.

Visus AB „City Service“ ir UAB „Realco statyba“ prašymus taikyti laikinąsias apsaugos priemones (tai yra, stabdyti konkursą) teismai atmetė taikydami prioritetą projekto vykdymui.

 
 
Informacija atnaujinta 2014 m. rugsėjo 9 d. 15:29