Naujienos

Probacijos pareigūnas M. Šimkus: apie vaikystės svajones, tarnybą ir krepšinį

2014-05-09

Probacijos tarnybos darbas – ne visiems žinoma sritis. Apie darbą šioje srityje, taip pat kasdienius iššūkius ir galimybes sutiko papasakoti Naujosios Akmenės probacijos tarnybos vyresnysis inspektorius Marius Šimkus.

 

Vaikystės svajonė išsipildė

 

Marius Šimkus gimė Naujojoje Akmenėje. Šiame mieste prabėgo ir vaikystės dienos. Kaip ir daugelis berniukų, Marius svajojo apie ateitį. „Svajojau būti policininku arba ekskavatorininku“,– dar vaikų darželyje kilusias svajones atskleidžia jis.

Darželį keitė mokykla. Ją baigus reikėjo žengti toliau ir nutarti, ar vaikystės svajonės taps gyvenimo kryptimi. „Kadangi mokykloje mokslai sekėsi gerai, baigus vidurinę mokyklą galėjau laisviau rinktis kur studijuoti. Svarsčiau dvi pagrindines kryptis: pasirinkti inžinerijos mokslus ar savo gyvenimą sieti su policininko specialybe (teisėsauga). Po nemenkų svarstymų pasirinkau policininko specialybę“, - sakė M. Šimkus.

Pasirinkęs kryptį, Marius įstojo į Lietuvos teisės akademijos (dabar Mykolo Riomerio universitetas) policijos veiklos studijas ir 1998 metais įgijo policininko kvalifikaciją.  Tais pačiais metais jis pradėjo dirbti Akmenės rajono policijos komisariate kriminalinės policijos policininku. Gabus jaunuolis nutarė plėsti žinias, todėl studijavo toliau. 2005 metais Mykolo Riomerio universiteto neakivaizdinėse studijose Marius įgijo teisės magistro kvalifikacinį laipsnį.

 

Teko padirbėti ir vasaromis

 

Greta gabumų mokslams, matome ir kitą M. Šimkaus savybę – darbštumą. Dar besimokydamas vidurinėje mokykloje jaunuolis vasaromis uždarbiaudavo, o įgijęs policininko kvalifikaciją pradėjo dirbti  kriminalinės policijos policininku Akmenės rajono policijos komisariate.

2001 m. Marius įsidarbino pataisos inspekcijoje (dabar probacijos tarnyba), kurioje dirba iki šiol. Paklaustas, kaip sužinojo apie šią sritį, pareigūnas pasakoja, jog einant Akmenės rajono policijos komisariate kriminalinės policijos policininko pareigas teko pavaduoti pataisos darbų inspekcijos prie Akmenės rajono policijos komisariato inspektorių ir apie 3 mėnesius padėti vyresniajam inspektoriui. „Besimokant Lietuvos teisės akademijos bakalauro paskutiniame kurse pamačiau skelbimą, kad skelbiamas konkursas pataisos inspekcijos vyresniojo inspektoriaus pareigoms Akmenės rajone. Kadangi anksčiau jau žinojau apie šio darbo pobūdį bei šis darbas man patiko, dalyvavau darbo pokalbyje ir buvau priimtas į vyresniojo inspektoriaus pareigas“, – atvirauja jis.

Paklaustas, kaip jo darbą vertina šeima, Marius pabrėžė, jog šeima supranta, kad darbas yra labai svarbus visuomenei, nes dirbame tam, kad asmenys nebedarytų naujų nusikaltimų.

 

Kovoti su problemomis padeda socialiniai partneriai

 

Paprašytas papasakoti apie savo tarnybą, M. Šimkus atsako, jog jo darbo (probacijos tarnybos) pagrindinis uždavinys yra organizuoti ir vykdyti teismo nuosprendžius ir nutartis dėl probacijos, viešųjų darbų ir laisvės apribojimo bausmių, baudžiamojo poveikio ir auklėjamojo poveikio priemonių taikymo.

„Vykdant nuosprendžius bei nutartis yra vykdoma priežiūroje esančių asmenims teismo paskirtų įpareigojimų pareigų draudimų kontrolė. Tačiau nuosprendžių nutarčių vykdymo metu neapsiribojama vien pareigų kontrole, pagrindinis uždavinys yra išsiaiškinti priežastis, aplinkybes dėl ko priežiūroje esantis asmuo padarė nusikalstamą veiką ir jas kartu su priežiūroje esančiu asmeniu šalinti“, – patikslina probacijos pareigūnas.

Mariaus Šimkaus teigimu, probacijos tarnybų darbe labai svarbus individualus kontaktas su žmonėmis, nes taip geriausiai atsiskleidžia situacija. Pasak jo, individualus darbas yra viena stipriausių probacijos tarnybos sferų.

Be to, pasak Mariaus, kovoti su iššūkiais padeda ir socialiniai partneriai, kurių dalyvavimas yra reikšmingas.

Vis dėlto, pasak jo, ne visi probacijos priežiūroje esantys asmenys yra geranoriški ir tai yra rimta problema. „Pasitaiko atvejų kai priežiūroje esantys asmenys nenori spręsti problemų, daro teismo skirtų įpareigojimų, pareigų, draudimų pažeidimus, naujus teisės pažeidimus.  Vis dėlto, tik kraštutiniu atveju prašome panaikinti probaciją ar griežtinti bausmę“, – teikė M. Šimkus.

 

Laisvalaikiu žaidžia krepšinį

 

Pasidomėjus, kokia atmosfera darbe ir kaip sekasi kliautis kolegomis, M. Šimkus patikino, kad pagrindinis bendravimas tarp Šiaulių apygardos probacijos tarnybos pareigūnų vyksta telefonu arba interneto pagalba. „Taip vieni kitiems suteikiame pagalbos patarimais, problemų aptarimu, o kartais net ir psichologiniu palaikymu. Kadangi probacijos tarnyboje jau dirbu nemažai metų ir turiu nemažai patirties tai tenka dažnai konsultuoti jaunesnius kolegas įvairiais klausimais“, – sakė jis.

Be darbo, Mariaus gyvenime yra ir kitos, ne mažiau įdomios veiklos. „Laivalaikį dažniausiai stengiuosi praleisti turiningai: su šeima mėgstame aktyvų poilsį, todėl atostogų metu dažnai keliaujame, lankome įdomias vietas. Taip pat žvejoju, sportuoju, žaidžiu krepšinį (Akmenės rajono vyrų krepšinio pirmenybėse)“, – atviravo Marius.

Paklaustas, ar ir toliau planuoja dirbti probacijos tarnyboje, Marius nedvejodamas atsako, jog tikrai tęs darbą šioje srityje. „Tačiau greta profesinio, būtina siekti ir asmeninio tobulėjimo, ko taip pat ketinu neapleisti“, – sakė jis.

 


 

 
 
Informacija atnaujinta 2014 m. gegužės 12 d. 08:46